Bursa Ortodonti

Bursa Ortodonti

Bursa Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Bursa ağız ve diş sağlığı alanında uzmanlaşmış diş klinikleri açısında farklı seçenekler sunabilen bir şehirdir. Ortodonti, ağız kapalıyken dişlerin doğru konumlanmadığı bir durum olan maloklüzyonu tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Bu genellikle uygun olmayan bir ısırık durumu olduğunda uygulanır. Bir ortodontist, dişleri düzleştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Bursa FK DENT Diş Kliniği, Bursa'nın en iyi ortodontisti Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sema Çetin ile bugüne dek yüzlerce hastamızın ortodonti tedavisini başarı ile sonuçlandırmıştır.

Tedavi, kişinin görünümünü iyileştirmek için estetik olarak planlanabilir. Ancak birinci önceliği ağız işlevini iyileştirmektir.

Ortodonti Tedavi Türleri Nelerdir?

Bir ortodontist, aşağıdakileri başarmayı amaçlayan çalışmaları yürütebilir:

Dişler arasındaki geniş boşlukları kapatmak,

Diş uçlarının hizalanması,

Çarpık dişleri düzeltmek,

Konuşma veya çiğneme yeteneğini geliştirmek,

Diş etlerinin ve dişlerin uzun vadeli sağlığını artırmak,

Dişlerin uzun süreli aşırı aşınmasını veya travmasını önlemek,

Doğru olmayan bir ısırığın tedavisi.

Ortodonti Tedavisi dişlerin görünümünü iyileştirebilir, ancak aynı zamanda daha iyi çiğneme ve konuşma işlevini sağlar ve bazı durumlarda dişlerin hasar veya çürümeye karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Bu hedeflere ulaşmak için Bursa Osmangazi FK DENT Diş Kliniği uzman ortodontisti, başlıklar, plakalar ve diş telleri de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi dişçilik malzemesi kullanır. Ortodonti ekipmanlarından kısaca bahsedelim.

ortodonti 1

Ortodontik Tedavi Unsurları

Ortodontik Tedavi Unsurları sabit unsurlar, çıkarılabilir unsurlar ve ateller olarak üçe ayrılır.

Sabit Unsurlar

Ortodonti tedavisinde en sık kullanılan cihazlardır. Bursa FK DENT Diş Kliniği olarak ileri teknoloji ile üretilen sabit ortodonti ekipmanlarını kullanmaktayız. Sabit ekipmanlar hassasiyet önemli olduğunda kullanılırlar. Kişi sabit aletlerle normal şekilde yemek yiyebilir, ancak gazlı içecekler, sert şeker, sakız ve diğer yapışkan yiyecekler gibi bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerekir.

Temas sporlarına katılan kişilerin özel diş eti korumalarına ihtiyaç duyabilecekleri için ortodontistlerine söylemeleri gerekir.

Sabit ortodontik ekipman örnekleri şunları içerir:

Diş telleri

Bunlar braketler, teller ve bantlardan oluşur. Bantlar dişlerin etrafına sıkıca sabitlenir ve aparey için çapa görevi görürken, braketler genellikle dişlerin önüne bağlanır. Kemer şeklindeki teller braketlerin içinden geçerek bantlara sabitlenir. Ark teli sıkılırken dişlere gerginlik uygulanır. Zamanla, bu onları uygun konuma getirir. Takip, diş tellerini ayarlamak veya sıkmak için aylık ziyaretleri içerir. Tedavi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Hem şeffaf hem de renkli diş telleri mevcuttur. Bursa FK DENT Diş Kliniği olarak diş tellerinin farklı çeşitlerini ve farklı uygulama yöntemlerini muayene sonrası hastamız ile görüşerek kararlaştırıyoruz.

Sabit alan tutucuları

Bir çocuk bir süt dişini kaybederse, bir yer tutucu, yetişkin dişi çıkana kadar boşlukların her iki tarafındaki iki dişin iç içe girmesini durduracaktır. Boşluğun yanındaki dişlerden birine bant takılır ve banttan diğer dişe bir tel gider.

Özel sabit cihazlar

Bunlar, dil itme veya parmak emmeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Özellikle yemek yerken rahatsız edici olabilirler ve bu nedenle sadece gerektiğinde kullanılırlar.

ortodonti 3

Çıkarılabilir Unsurlar

Ortodonti tedavisinde kullanılan çıkarılabilir unsurlar, parmak emmeyi önlemek veya hafif çarpık dişleri düzeltmek gibi küçük sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Çıkarılabilir aparatlar yalnızca temizlik yaparken, yemek yerken veya diş ipi kullanırken çıkarılmalıdır. Bursa FK DENT Diş Kliniği uzman ortodontistiniz bazen, nefesli çalgı çalmak veya bisiklete binmek gibi belirli aktiviteler sırasında bunları çıkarmanızı tavsiye edebilir.

Çıkarılabilir ekipman örnekleri şunları içerir:

Şeffaf Plaklar: Diş tellerine alternatif olarak ortodonti tedavisinde şeffaf plaklar kullanılabilir. Diğer insanlar tarafından neredeyse fark edilmezler ve dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak veya yemek yemek için çıkarılabilirler. Şeffaf plaklar 2 ila 3 hafta boyunca kullanılır, daha sonra daha sıkı olanla değiştirilir. Bursa ortodonti doktorları arasında en iyilerden olarak gösterilen Bursa FK DENT Ortodonti Uzmanımız Dr. Dt. Sema Çetin şeffaf plaklar üzerine bilimsel araştırmalarını yürütmektedir.

Ağız Dışı Aparey: Başın arkasındaki bir kayış, ön taraftaki metal bir tele veya yüz fiyonkuna takılır. Amaç, üst çene büyümesini yavaşlatmak ve ön dişler geri çekilirken arka dişleri yerinde tutmaktır.

Dudak ve yanak tamponları: Yanakların veya dudakların dişler üzerindeki baskısını azaltmak için özel olarak yapılırlar.

Damak genişletici: Bu cihaz, üst çenenin kemerini genişletmek için tasarlanmıştır. Damak veya ağzın çatısına yerleştirilen vidalı plastik bir plakadan oluşur. Vidalar, kemiklerdeki eklemlere baskı uygulayarak onları dışa doğru zorlar. Bu, ağız çatısındaki alanın boyutunu genişletir.

Retainer: Tedaviden sonra dişlerin eski çarpık pozisyonlarına geri dönmesini durdurmak için kullanılırlar. Değiştirilirse, çocukların parmaklarını emmesini engellemek için de kullanılabilirler

İki tür çıkarılabilir retainer vardır

* Hawley retainer metal ve akrilikten yapılmıştır. Akrilik, ağzın çatısına oturur ve tel ön dişleri çevreler.

* Diğeri şeffaf plastikten yapılmıştır. Dişlerin üzerine oturur ve Invisalign hizalayıcıya benzer.

Kalıcı tutucular dişlerin arkasına yapıştırılır. Eski pozisyonlarına geri dönme riskinin yüksek olması nedeniyle genellikle alt ön dişler için önerilir.

Bazı durumlarda ortodontistler hem alt ön dişlerde sabit bir kalıcı hem de daha sonra tüm alt arkın üzerine oturacak şeffaf plastik hizalayıcı tipini önermektedir.

Ateller

Ateller Ortodonti tedavisinde, üst veya alt çeneye yerleştirilir. Çenenin düzgün şekilde kapanmasına yardımcı olurlar. Ateller, temporomandibular eklem bozukluğu (TME) için yaygın olarak kullanılır. TME, çene hareketine dahil olan kaslarda ağrı ve işlev bozukluğuna neden olabilen bir durumdur.

Ortodonti tedavi yöntemi ve kullanılan ekipman ne olursa olsun, en iyi sonucu elde etmek için hem Bursa FK DENT Diş Kliniği uzman ortodontistinin talimatlarını hem de ağız hijyeni kurallarını dikkatle takip etmek önemlidir.

ortodonti 2

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Çeneler ve dişler düzgün gelişmezse, maloklüzyon meydana gelebilir. Dişler çarpık ve hizasız olacak ve alt ve üst diş takımları aynı hizada olmayabilir. Maloklüzyon bir hastalık değildir ve fiziksel sağlığı etkilemez. Dişlerin pozisyonundaki bir değişikliktir. Bununla birlikte, yüzün şeklini ve dişlerin görünümünü etkileyerek utançlık, özgüven eksikliği ve hatta depresyona neden olabilir.

Sebepler arasında dişlerin veya yüz kemiklerinin yaralanması ve diğerlerinin yanı sıra sık başparmak veya parmak emme yer alır. Şiddetli maloklüzyon yemek yemeyi, konuşmayı ve dişleri temiz tutmayı etkileyebilir. Bursa FK DENT Diş Kliniği olarak aşağıda belirtilen rahatsızlık durumlarında ortodonti tedavisi uygulamaktayız:

Çıkıntılı ön dişler: Tedavi, görünümü iyileştirebilir ve spor yaralanmaları veya düşmeler sırasında dişleri hasardan koruyabilir.

Dişlerde çapraşıklık: Dar bir çenede tüm dişler için yeterli yer olmayabilir. Ortodontist, diğerlerine yer açmak için bir veya daha fazla dişi çıkarabilir.

Gömülü dişler: Bu, yetişkin diş, diş etinden veya kemikten çıkmadığında veya sadece kısmen çıktığında olabilir.

Asimetrik dişler: Özellikle ağız kapandığında ve üst ve alt dişlerin kapanma durumunda eşleşmemesi durumudur.

Derin ısırma veya aşırı ısırma: Dişler sıkıldığında, üst kısımlar alt kısımlara göre çok fazla aşağı iner.

Ters ısırma: Dişler sıkıldığında, üst dişler alt dişlerin içinde kalır.

Açık kapanış: Dişler sıkıldığında alt ve üst dişler arasında bir açıklık oluşur.

Underbite: Üst dişler çok geride veya alt dişler çok önde olduğu durumlardır.

Çapraz kapanış: Dişler sıkıldığında üst dişlerden en az birinin alt dişlerin önüne hafifçe aşağı inmemesidir. Yanağa veya dile çok yakınlar.

Aralık: Bir diş eksikliğinden veya dişler ağzı doldurmadığından dişler arasında boşluklar vardır. Bu, kalabalıklaşmanın tam tersidir.

Bursa FK DENT Diş Kliniği ortodonti uzmanı ayrıca dişlerin gıcırdaması veya sıkılması ve çenenin tıklanması veya hareket etmesi gibi sorunların çözülmesine de yardımcı olabilir.

Ortodonti Tedavisi Ne Zaman Başlar?

Tedavi genellikle yetişkin dişlerin tamamen çıktığı ve geliştiği yaklaşık 12 veya 13 yaş başlar. Sorunlar daha sonra ortaya çıkmazsa, tedavi daha sonraki bir tarihte başlayabilir. Türk Diş Tabipleri Birliğine Birliği'ne göre, ülkemizde yılda yaklaşık 500 bin yetişkin ortodontik tedavi görmektedir. Bursa ortodonti hastaneleri anlamında bursa diş hastanesi ve özel diş kliniklerinde muayene olnabilir.

Dudak damak yarığı olan çocuklar, yetişkin dişleri tamamen gelişmeden önce ortodontik tedavi gerektirebilir.

Herhangi bir ortodonti tedavisine başlamadan önce iyi bir ağız hijyeni şarttır. Ekipman dişlerin üzerine yerleştirildiğinde, yiyecek parçacıklarının sıkışması olasıdır. Tedavi sırasında diş çürüklerini önlemek için bireyin çok daha dikkatli ve sık fırçalaması gerekecektir.

İyi ağız hijyeni uygulamaları olmadan tedavi sırasında diş çürümesi riski vardır. Bursa FK DENT Diş Kliniği ortodonti uzmanı ayrıca gazlı içeceklerden, şekerli atıştırmalıklardan ve diş çürümesine yol açabilecek diğer maddelerden kaçınmayı önerebilir.

Ortodonti Tedavisinde Teşhis

Bursa FK DENT Diş Kliniği ortodonti uzmanı, kişinin dişlerinin durumunu değerlendirecek ve tedavi sürecinin nasıl gelişebileceğini tahmin edecektir.

Değerlendirme şunları içerecektir:

* Tam bir tıbbi ve diş sağlığı öyküsü almak,

* Klinik muayene yapmak,

* Dişlerin ve çenenin röntgenini çekmek,

* Dişlerin alçı modellerinin yapılması,

Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra Bursa FK DENT Diş Kliniği ortodonti uzmanımız bir tedavi planına karar verecektir.

Ortodontist ve Diş Hekimi Arasındaki Fark Nedir?

Diş hekimleri genellikle bir ortodontist önerebilir veya bu işi kendileri yapabilir. Ülkemizde az sayıda diş hekimi, ortodontist olarak eğitilmiş ve niteliklidir. Türk Diş Tabipleri birliğine göre, diş hekimlerinin sadece yüzde 10'u aynı zamanda ortodontisttir.

Bir diş hekimi, enfeksiyonları önleme ve dişler, çene, sinirler ve diğer yönlerle ilgilenmek de dahil olmak üzere daha geniş ağız sağlığı alanında uzmanlaşmıştır.

Bir ortodontist, özellikle dişlerin ısırma kabiliyeti ve düzgünlüğü ile ilgilenir. Devam etmeden önce, seçtiğiniz uzmanın ortodontik tedaviyi üstlenmeye uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bursa ortodonti fiyatları anlamında en uygun seçenekleri sunan Bursa FK DENT Diş Kliniği, Bursa'nın en iyi ortodonti doktoru Dr. Dt. Sema Çetin ile başarılı ortodonti tedavileri uygulamaya devam etmektedir.

Bursa Ortodonti Fiyatları

Türk Diş Tabipleri Birliği'nce gösterge olması anlamında her yıl bir diş hekimlerinin uygulayacakları ağız ve diş sağlığı muayene ve tedavi ücret tarifesi yayınlanır. 2022 yılı için başlıca ortodonti tedavi fiyatları aşağıda belirtilen şekildedir:

Sıra Nu.

Ortodontik Tedavi/İşlem

KDV Hariç

KDV Dahil (%8)

1

Lateral Sefalometrik Film Analizi

171,30

185,00

2

Ortodontik Fotoğraf Tetkiki

78,70

85,00

3

Ortodontik Model Yapımı

171,30

185,00

4

Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

3.995,37

4.315,00

5

Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

5.810,19

6.275,00

6

Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

8.050,93

8.695,00

7

Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

3.375,00

3.645,00

8

Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

5.486,11

5.925,00

9

Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi

7.310,19

7.895,00

10

Önleyici Ortodontik Tedavi

3.046,30

3.290,00

11

Pekiştirme Tedavisi

1.148,15

1.240,00

12

Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi

6.847,22

7.395,00

13

Ortognatik Cerrahi Ortodontik Tedavisi

6.814,81

7.360,00

14

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç)

7.000,00

7.560,00

15

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç)

10.000,00

10.800,00

16

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç)

15.000,00

16.200,00

Kişisel ortodontik probleminiz için Bursa FK DENT Diş Kliniği diş teli fiyatları hesaplama aracını kullanarak tahmini tedavi fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Net fiyatlandırma kliniğimizde yapılacak muayene sonrasında belirtilecektir.

Basında bizi görmek için tıklayınız.

Şunlara da Göz Atın:

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Gece Plağı Nedir

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Diş Apsesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Kırık Diş Tedavisi

Kompozit Dolgu Tedavisi

Bursa Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Gizlilik Politikası Çerez Politikası Copyright © 2022 FK DENT Tüm Hakları Saklıdır.